Dotaz:

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Mám byt, na kterém mám hypotéku a chtěla bych ho prodat i s tou hypotékou tak, že bych tu hypotéku přenechala a dostala v hotovosti na ruku doplatek. Jakým způsobem bych to měla udělat?

Odpověď:

Dobrý den,

byt zatížený hypotékou můžete samozřejmě prodat. Záleží na výši hypotečního úvěru a Vámi zaplacené jistině a také na kupní ceně bytu. V dnešní době je běžnější varianta, že se Vaše hypotéka vyplatí a vy dostanete rozdíl mezi výší nesplacené hypotéky a kupní cenou, ale samozřejmě je možná i varianta, že svou hypotéku za Vás převezme kupec. Postoupení hypotéky má své požadavky, které by měli být podobné jako u běžného žadatele o hypotéku.

Dotaz:

Dobrý den,

zemřela mi matka a měla v domě, kde s námi žila zřízeno věcné břemeno dožití. Můžete mi poradit, co mám udělat, abych toto věcné břemeno mohl zrušit?

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě je pouze potřeba ohlásit příslušenému katastrálnímu úřadu změnu v zápise v katastru nemovitostí a doložit katastrálnímu úřadu úmrtní list, nebo rozhodnutí soudu o prohlášení za mrtvého nebo potvrzení příslušného orgánu dokládající, že oprávněná osoba již nežije.

Dotaz:

Dobrý den,

vlastním nemovitost, ke které je přístupová cesta přes pozemek jiného vlastníka, a nebylo k ní zřízeno věcné břemeno. Je takováto nemovitost prodejná, či je nutné nejprve podat určovací žalobu u soudu?

Odpověď:

Dobrý den,

v tomto případě není možné tuto nemovitost prodat. Pokud se nedohodnete s vlastníkem příjezdové cesty, budete muset opravdu požádat soud o přiznání Vašeho práva přístupu k Vaší nemovitosti.

Dotaz:

 Dobrý den,

potřebovali bychom poradit. Chtěli bysme si postavit dům na pozemku, který je v katastru psaný na jednoho z mých prarodičů. Chceme tento pozemek přepsat na mne. Co všechno k tomu budeme potřebovat a jaká je cena přepisu vlastníka pozemku?

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě stačí sepsat s vlastníkem pozemku darovací smlouvu a tu vložit na katastrální úřad. Vzhledem k tomu, že se jedná ve Vašem případě jedná o darování v řadě přímé, jste osvobozeni od daně darovací. Co se týče ceny za tento přepis tak zaplatíte 1.000,-Kč kolek na katastrálním úřadě a dále něco za vypracování darovací smlouvy. V naší kanceláři je cena za vypracování darovací smlouvy 3.000,-Kč + DPH.

Dotaz:

Dobrý den,

vlastním byt, který bych chtěl prodat. Chtěl jsem se zeptat, jestli musím mít znalecký posudek při prodeji bytu a popřípadě jestli se stanovenou částkou musím řídit, nebo si můžu cenu nemovitosti stanovit sám. Pak jsem se chtěl zeptat kolik je daň z prodeje a co ještě bych měl mít připravené pro provedení prodeje. Děkuji za odpověď.
 
Odpověď:

Dobrý den,

odhad budete potřebovat až po prodeji Vaší nemovitosti a to právě na určení 3% daně z převodu z nemovitosti, která se vypočítává z ceny odhadní nebo kupní podle toho, která je vyšší. Pro určení kupní ceny odhad mít můžete, ale je to zbytečné, postačí Vám konzultace s realitním makléřem, který je schopen Vám stanovit reálnou kupní cenu Vaši nemovitosti. Pokud chcete byt prodat a za dobrou cenu doporučujeme Vám pečlivě si vybrat realitní kancelář a svěřit prodej jí.

Dotaz:

Dobrý den,

již dlouho dobu pronajímám byt a teď mě nový nájemník požádal o to, zda by si mohl do bytu nahlásit trvalé bydliště. Mohu mu to dovolit? Nezakládá mu to později nějaké nároky na můj byt či na náhradní ubytování?

Odpověď:

Dobrý den,

v dnešní době již nahlášení trvalého bydliště do Vašeho bytu nezakládá žádná práva na Váš byt či na náhradní ubytování apod. Zároveň s ukončením nájemního vztahu si nájemce adresu svého trvalého bydliště odhlásí. Pokud tak neučiní, můžete to za něj učinit vy na příslušném úřadě, kde předložíte ukončení nájemní smlouvy nebo prokážete, že nájemní vztah byl ukončen. Jediné riziko, které existuje, je v případě, že se nájemce ocitne v situaci, kdy ho hledají exekutoři kteří teoreticky mohou zabavit omylem i Váš majetek. Samozřejmě se i proti tomu můžete účinně bránit.

Dotaz:

Dobrý den,

potřebovala bych se zeptat na pár otázek. Můj děda má pozemek, který mi chce darovat tudíž z darovací daně jsem osvobozena. co k tomu budeme tedy potřebovat zařídit, aby nám ten pozemek byl darován - je potřeba například odhad z pozemku atd. Děkuji

 

Odpověď:

Dobrý den, 

ve Vašem případě potřebujete pouze darovací smlouvu, kterou spolu s návrhem na vklad vlastnického práva dle darovací smlouvy vložíte na příslušný katastrální úřad. Poplatek za vložení návrhu na vklad vlastnického práva do katastru zaplatíte 1.000,-Kč. Žádný odhad nepotřebujete. Pokud budete mít zájem, darovací smlouvu i návrh na vklad Vám vypracujeme za cenu 3.600,-Kč vč. DPH.

Samozřejmě poté, co se stanete vlastníkem pozemku máte povinnost následující kalendářní rok podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Termín na podání daňového přiznání je do 31. ledna a zaplacení do 31.května. 

 

Pokud máte nějaký dotaz, napište nám nebo zavolejte. Rádi Vám poradíme.


Byt 2+kk se zahradou, park. stáním a sklepem Stará Boleslav, ul. Všetatská
2+kk,68m2
byt, pronájem
Cena:
23 000 za měsíc
detail
Kancelář 13,3m2 s malým skládkem, Praha 5 Smíchov, ul. U Trojice
Cena:
4 682 za měsíc
detail
Garážové stání, Praha 9 Hloubětín, Sobí
Cena:
2 800 za měsíc
detail
Kancelář 25 m2, Praha 5 Košíře, ul. Naskové
Cena:
220 m2/měsíc
detail
Zařízený 2+1/B, 65 m2 u metra Flora
2+1,65m2
byt, pronájem
Cena:
22 000 za měsíc
detail
Pronájem RD 5+kk s bazénem u Řevnic - Praha západ
Cena:
34 000 za měsíc
detail
Kancelář 47 s malým skladem 3,6m2 + parkovací plocha 2000m2, v admin. areálu, Kunice, Praha - východ
Cena:
9 656 za měsíc
detail
RD 3+kk s menší zahradou, Žabonosy, okres Kolín
Cena:
2 180 000 za nemovitost
detail
Realitní kancelář Honzík
Navrátilova 1559/9, Praha 1
tel.: 296 326 086
mob.: 724 593 303
mail: honzik@honzik.cz

© 2011-2014 HONZIK.CZ