Články

Zájem o nemovitosti stále roste!

Víte, jaké bylo největší překvapení v minulém roce? Ano, nízké úrokové sazby. Průměrné sazby u hypoték klesly během roku z 3,09 % na 2,36 % (sazba v prosinci 2014). Tím se logicky zvedla vlna nakupujících. A také přestaly klesat ceny nemovitostí, naopak v některých lokalitách nepatrně stouply. Dobu nízkých úrokových sazeb lidé vnímají jako čas na dobrou investici, nejen za účelem pořízení vlastního bydlení, ale i za účelem pronájmu, zejména se jedná o reality v Praze.

Zájem o nemovitosti přinesl nové trendy

Díky levným hypotékám se pro mnohé kupující zvedla lepší dostupnost pořízení bydlení. Nízké sazby zahýbaly dokonce i prodejem nemovitostí, oproti předchozím létům, kdy o ně nebyl až takový zájem. Nejen reality v menších městech toto zaznamenaly, ale také je velký zájem o reality v Praze. Zajímavostí je, že často své bydlení mění lidé, kteří se chystají do důchodu, za bydlení s nižšími náklady. Naopak o větší nemovitosti je zájem u silných mladých ročníků, které zakládají rodinu. Růst začal také prodej bytů s dispozicí 4 + 1. Velmi překvapivý byl pro realitní kanceláře leden 2015, kdy se prodeje domů rozběhly již od prvních dnů nového roku.

Lepší informovanost, vyšší nároky na byty i na realitní kanceláře

Reality Praha Honzik.cz jsou rádi, že se standard na realitním trhu zvyšuje.  Klienti obecně přicházejí lépe informováni, s jasnými požadavky a vyššími nároky na služby, než v předchozích letech. Kupující mají vyšší nároky na kvalitu bydlení i lokalitu. Lidé mají celkově větší přehled o realitách i po právní stránce a o hypotékách. Klienti více začali řešit vybavení a také designovou stránku bydlení. Přikládají také větší význam technickým parametrům a vybavení nemovitosti. Často také klienti trvají na tom, že chtějí byt již vybavený.

Velmi zásadní proměnu v oblasti práva na realitním trhu připravil nový občanský zákoník, který minulý rok vstoupil v platnost. Trh s nemovitostmi, nová legislativa poznamenala jen zřídka, i když v několika ohledech je její přínos opravdu sporný. Velmi rychle se s ní popasoval také katastr nemovitostí, kdy se už po čtyřech měsících zápisy vrátily do rozumných časových mezí.


Realitní kancelář Honzík
Navrátilova 1559/9, Praha 1
tel.: 296 326 086
mob.: 724 593 303
mail: honzik@honzik.cz

© 2011-2014 HONZIK.CZ